søndag 29. januar 2012

My article on Louis CK


The following piece on Louis CK and the portrayal of the modern man in television and film was featured in the december issue of ALFA magazine. (In norwegian)

                                                       Tusseladdens hevn




Etter å ha latt evolusjon bruke millioner av år på å utvikle mennesket fra banan-skrellende apekatter til høyreiste og intelligente vesener, har den vestlige mannen nå brukt omtrent ti år på å reversere hele prosessen tilbake til gorillastadiet. Krum, halvfeit og slapp. En imponerende bragd i seg selv, og vi kunne nesten vært litt stolte av det, hadde det ikke vært for at vi tilbrakte disse ti overgangsårene i et slags underlig limbo, kledd som androgyne, svenske Carlings-ansatte, dynket i metroseksuelle hudkrem-produkter. Når ble det OK for en fyr fra Toten å ha «sommerlig glød» i januar, liksom? Et sted på veien oppdaget vi at det egentlig var litt ugreit for mannfolk å få «puppeglipp» i speedo-trange t-skjorter med navledype v-utringninger, og at det å konstant holde magen inne, gikk ut over fordøyelsessystemet. Så vi kapitulerte, overlot hudkremene til partysvenskene, og valgte sofaen. Vi ble slappe tjukkaser, og damene stakk. Mens vi spilte tv-spill, leste jentene bøker. De leste antakelig noe klissete hesteskvip, men det hjalp visst. Ifølge Statistisk Sentralbyrå ligger 15 år gamle norske jenter halvannet år foran jevnaldrende gutter på internasjonale lesetester, og høsten 2009 var det 37 % kvinner og kun 24 % menn i alderen 19-24 i høyere utdannelse.

Mannens utfordringer med å tilpasse seg nye tider, har ikke gått upåaktet hen. TV-bransjen er, som kjent, ikke sene med å melke et struttende bryst, og har kastet seg på monsterbølgen med samme entusiasme som Patrick Swayze i Point Break. «Mannfolk sliter på TV» skrev Aftenposten nylig, og viste til inflasjonen av TV-serier med mannen som sutrende tusseladd i hovedrollen. I Norge ruller Dag over skjermen, mens Thomas Giertsen i Helt perfekt fjerner seg fra kjekk-med-skjegg-syndromet, og relanserer seg selv som nevrotisk tusseladd.

Listen over liknende amerikanske serier er lenger enn handlelista til pølse-Hansen, men mannens undergang har definitivt resultert i mye god underholdning. Spesielt bør dette tilskrives sjangerens yppersteprest Larry David, som i fabelaktige Ingen grunn til begeistring konstant er på brannslokkingsoppdrag – ofte for å blidgjøre sterke kvinnefigurer, illsinte etter nok en fadese. Spørsmålet blir; er det håp for tusseladden?

I den nye bromance-komedien 50/50, bruker vår lubne favoritt-stoner Seth Rogen ihvertfall kompisens kreftsykdom til noe fruktbart – nemlig å sjekke damer. Artig premiss. Filmens hovedkarakter, spilt av Joseph Gordon-Levitt (kjent bl.a. fra Inception), er vel neppe noen utpreget tusseladd, men forlates av kjæresten når sykdommen rammer. Mens dette i utgangspunktet bærer bud om at sårbare menn mister appellen hos det kvinnelige kjønn, snus tragedien likevel rundt til deres egen fordel. Vi har simpelthen kommet dit at menn må spille på skrøpelighet for å vinne pikenes gunst. Det er samtidig verdt å merke seg at 50/50 nå er Seth Rogens andre film på to år med tilnærmet samme tema: I Funny People fra 2009 måtte Rogen støtte en bortskjemt Adam Sandler i kampen om å beseire kreft og vinne tilbake ekskona. Sandler fikk riktignok ikke tilbake fruen, men overlevde. Mannen ga ihvertfall ikke opp. Det er da noe.

Er det derimot én mann som virkelig kan redde tusseladden, bør vår lit settes til Louis CK. Bleikfeit, rødhåret, nyskilt og infernalsk morsom. Standupkomikerens TV-serie Louie er nå plukket opp for en tredje sesong på amerikanske FX, og en norsk kanal følger forhåpentligvis snart etter. Seriens åpningssekvens, der hovedpersonen Louie tusler rundt i New York med et blikk tommere enn en gresk bank, og symptomatisk må tvangsfore seg selv med fettdryppende pizza for å rekke jobb, er særdeles sjarmerende – om enn på stakkarslig måte. Selv produksjonen lukter tusseladd lang vei. Hver episode har et totalbudsjett på kun 300.000 dollar – latterlig etter amerikansk målestokk - og Louis klipper selv serien på laptoppen. Slikt bærer nærmest preg av et hobbyprosjekt, men komikeren har til gjengjeld fått full kunstnerisk frihet. Det synes. Humoren er fullstendig filterløs. Når var sist du hørte en god vits om kidnapping på TV? Komikere som Ricki Gervais og Chris Rock har gitt avkall på deres ordinære giganthonorar for å skinne i glitrende gjesteopptredener. Så langt har dette resultert i to Emmy-nominasjoner, og serien figurerer på manges topp 10-lister, inkludert Time Magazine.

Louis, som i serien spiller en versjon av seg selv, igangsatte prosjektet etter skilsmissen fra kona, noe som også er et sentralt tema. Forsøket på å balansere livet som deltidspappa, standupkomiker og ny-single slappfisk, danner rammen rundt en handling som tidvis er oppstykket, men som sys sammen av drepende morsomme standupsegmenter. Louis CK er først og fremst vår mann fordi han er en av verdens morsomste komikere akkurat nå, men også pga av følgende: Han har brukt samlivsbrudd, tusseladd-tilværelse og et ynkelig minibudsjett, og gjort suksess av det – uten å bli en usympatisk sutrekopp. Louie-karakteren er en jovial kar andre mannfolk vil drikke øl med, en som ikke lar seg kneble av sin egne stakkarslige tilværelse. Louie kjemper tilbake. Om det så er når han blir mobbet på scenen, og fullstendig tilintetgjør en "heckler" i salen, eller når han forsøker å trene opp bolledeigen av et legeme, representerer han tusseladden som ikke gir opp. Riktignok lar han seg kjapt overtale til å avbryte treningen og heller røyke bong, men mannen prøvde ihvertfall. Slikt holder liv i drømmen om at tusseladden en dag kan reise seg igjen.



Andreas Ihlebæk
Artikkel på trykk i desember-utgaven av ALFA


Bonus: Louie håndterer heckler i salen.